вул. Віскозна, 3, м.Київ
02094, Україна
shop@mv-tools.com.ua

Все про діроколи для металу


Однією з важливих складових процесу обробки листового металу є формування отворів. Їх форма та призначення можуть бути різними, проте об’єднує їх те, що для утворення таких отворів знадобиться спеціальне приладдя. Саме для таких цілей і був створений пробивний інструмент. Про його конструкцію, принципи дії та сфери застосування Ви дізнаєтеся із даної статті.

Діропробивний інструмент – це група спеціалізованих знарядь та приладів, головним завданням яких є пробиття отворів необхідної форми та розміру в листовому матеріалі (метали, сплави, пластик, гіпсокартон, т.д.). Залежно від типу інструмента, називають його по-різному: «дирокол», «просікач», «пробійник», «листовий штамп», «прес для пробиття», а також часом можна почути і такі назви, як «дірокіл», «диркокіл», «панчер» (від англ. «punch» - пробивати) та ін.

Незважаючи на те, що всі діроколи мають єдину спільну функцію, існує багато їх видів та моделей. Це обумовлене надзвичайно широким спектром застосування цього інструмента. Основні галузі та напрямки, в яких використовують пробивний інструмент, такі:

  • формування кріплень та з’єднань: отвори пробиваються під заклепки, заклепувальні гайки або шпильки, штифтові з’єднання, саморізи. За допомогою  них скріплюють листи матеріалу або ж на них кріплять інші елементи конструкції (заскочки, кронштейни, гачки тощо);
  • виготовлення щитового обладнання: формування отворів під проводку, кабелі, датчики, елементи управління ін.;
  • будівельно-монтажні роботи: складання конструкцій, монтаж або ремонт даху чи забору, монтаж підвісної стелі, обробка листів гіпсокартону, металу чи профнастилу і т.д.;
  • сантехнічні роботи: формування отворів під труби, крани, лічильники, водостоки;
  • машинобудування: пробиття різноманітних технологічних отворів у рамі або панелі приладів під ті чи інші конструкційні елементи автомобіля, літака, локомотива;
  • монтаж вентиляційних систем: отвори для повітроводів, елементів систем кондиціонування;
  • інші виробничі галузі, пов’язані з виготовленням металевих виробів або обробкою листового металу. 

Таким чином, для кожної сфери застосування краще підібрати  той чи інший тип діроколу, враховуючи такі параметри:

1) Потужність. Кожен просікач розраховано на певну товщину металу (або іншого матеріалу), з яким  він може працювати. Це є першочерговий фактор при виборі інструмента, адже якщо товщина оброблюваного листа буде занадто великою – дірокол ,звичайно, не зможе пробити отвір або ж зробить це не так якісно, як це має бути. Окрім того, робота з листами товщиною більшою,  ніж рекомендована, призведе до швидкого виходу інструмента з ладу. Проте якщо лист буде занадто тонким – інструмент впорається, але є певний ризик, що матеріал деформується під дією занадто високої сили тиску. Саме тому при виборі пробивного інструмента важливо чітко визначити, з якими матеріалами доведеться працювати, і підбирати дірокол з відповідними робочими характеристиками.

2) Форма та розмір отвору. Залежно від потреб користувача, отвір, що маємо зробити, може мати різний вигляд. Звичайно, найбільш поширеним є стандартний круглий отвір, який є  універсальним рішенням і застосовується  в більшості випадків. Проте нерідко виникає потреба у формуванні специфічних отворів, таких як овальні, прямокутні, шестигранні, фігурні. І для кожного з них існує той чи інший тип інструмента. 
Однак, скажімо, для формування круглих чи овальних отворів здебільшого не потрібно купувати окремі приладдя  – достатньо мати змінні насадки потрібної форми, які легко можна встановити на інструмент. Проте для таких отворів, як наприклад шестигранні, змінної насадки буде недостатньо. У цьому випадку потрібен спеціальний інструмент, який працює за особливим принципом.
Що ж стосується розміру (діаметру) отвору – тут все дещо простіше. У кожного дірокола є певний діапазон діаметрів, який він здатний пробивати. Залежить це, перш за все, від того, які насадки можуть бути на нього встановлені, а також від форми отвору, потужності інструменту, типу матеріалу, що пробивається та ін. У технічних характеристиках інструмента таку інформацію завжди вказано.

3) Тип приводу.   Першочергово він залежить від товщини матеріалу, з яким доведеться працювати. Для пробійників характерні два типи приводу: ручний та пнематичний (рідше – пневмогідравлічний). 
Ручний. Запускається виключно силами рук працівника, і у свою чергу поділяється на:
- переносні (карманні, портативні): невеликі моделі, що мають відносно малі габарити та вагу. Їх можна взяти з собою і працювати будь-де,  не прив’язуючись до певного робочого місця. Однак вони мають і найменші робочі характеристики;
- стаціонарні: різновид ручних просікачів більшого розміру, які встановлюються непорушно, проте здатні пробивати більші отвори, порівняно з переносними. Також завдяки стаціонарній установці такий інструмент стабільний у роботі і дозволяє витрачати менше зусиль на процес пробиття.
Безумовно, ручні діроколи є більш простим та економічним типом, з багатьма моделями можна працювати навіть однією рукою. Такі пробійники знайдуть своє застосування в побутовому господарстві, будівельних та монтажних роботах, у виробничих процесах малої та середньої складності.  Але при цьому і розраховані вони на малу товщину і відносно невеликі діаметри пробиття. Зазвичай, ці цифри не перевищують 2 мм товщини металевого листа та Ø 18 мм і можуть варіюватися в залежності від моделі. 
Пневматичний. Для роботи з більшою товщиною сили рук вже може бракувати, і з метою збереження сил працівника та підвищення ефективності праці найбільш потужні пробійники обладнані системою пневмоприводу, що дозволяє значно підвищити можливості та темп роботи таких інструментів. І так само їх можна поділити на два види:
- портативні: невеликі, але потужні діроколи, приєднані до системи подачі стисненого повітря; зазвичай призначені для виконання специфічних функцій, таких як формування отворів нестандартних форм, або при наявності додаткового оснащення (наприклад, модель TAMA 63 301) використовуватись для виконання супутніх операцій по обробці металу як кліщі, кусачки, фіксатор або для гнуття країв металу.
- стаціонарні: найбільші та найпотужніші моделі, ці діропробивні машини - рекордсмени у своїй галузі. Завдяки величезній потужності вони чітко та якісно можуть продірявити лист металу товщиною в кілька міліметрів за лічені секунди. Такі верстати часто використовують на великих підприємствах у важких виробничих процесах.

Можна помітити, що в даному переліку не зазначено електричний тип приводу. Хоча такі моделі існують, проте їх вкрай мало, а їхні робочі характеристики доволі прості. Це тому, що для пробиття акуратного отвору в товстому листі металу потрібна значна потужність, яку електродвигуни не здатні дати (хіба що великогабаритні двигуни, але їх використання недоцільне в порівнянні з пневматичними системами). А якщо ж мова йде про тонкі листи, сили рук людини цілком достатньо, і використання електроприводу знову ж таки себе не виправдовує.

4) Принцип дії. Ще один значущий критерій при виборі дірокола – його конструкція та принцип роботи. За винятком деяких різновидів, всі просікачі діють за схожою схемою. В основі їх пробивного механізму знаходяться матриця та пуансон. Матриця має отвір певної форми та діаметру, в який ідеально входить пуансон – саме такий отвір і буде утворено при пробитті. Для цього лист металу (чи іншого матеріалу) вставляємо між матрицею і пуансоном інструмента, отвір матриці має бути розташований у тому місці, де необхідно пробиття. Далі дірокол стискають, пуансон опускається, впирається в лист і фактично «видавлює» метал в отвір матриці. Завдяки великій прикладній силі та надзвичайній міцності пуансона він не деформує метал, не рве край і не залишає задирок. Утворюється отвір бажаного розміру, з рівним гладким краєм. 
Дещо інша технологія при формуванні фігурних отворів. У цьому випадку спочатку пробивають звичайний круглий отвір, у який вставляється спеціальна фігурна насадка. І вже вона висікає зайвий метал, формуючи з круглого отвору, скажімо, шестигранний.
Також окремою групою пробійників для отворів є так звані листові штампи. Це специфічний ручний інструмент, що дозволяє розширювати вже існуючі отвори або ж формувати нові діаметром аж до 63,5 мм! Такі надзвичайні характеристики можливі завдяки інакшому принципу дії. Спочатку, як і у випадку з фігурними отворами, пробивають невеликий круглий отвір достатнього діаметру, щоб у нього увійшов гвинт штампу. Потім на цей гвинт з одного боку накручуємо пуансон з ріжучими кромками, який тут є основою, а з іншого боку – матрицю. Поступово затягуючи гвинт, матриця накручується все глибше і поступово витискає метал, рівний діаметру пуансона. Затягувати гвинт можна як вручну гайковим ключем, так і за допомогою спеціальних електро- або пневмоінструментів. Деякі моделі листових штампів також оснащені підшипниками для полегшення їх накручування.

5) Глибина пробиття. Також суттєвий показник для діроколів. Важливо відмітити, що глибина і товщина пробиття – це різні поняття. Глибина пробиття – це відстань від краю до місця, де треба зробити отвір, тобто вглиб листа метала. Її визначають довжиною робочої ніші інструмента. Тому зауважте : якщо Вам потрібно пробити отвір посередині листа, робоча ніша дірокола має бути достатньої довжини. Однак це не стосується листових штампів – вони не мають ніші , їх  можна використовувати без обмежень.


Переваги використання діропробивного інструмента

Якщо порівнювати пробійники з іншим поширеним способом формування отворів – свердлінням, то пробійники мають ряд очевидних переваг:

  • економічно вигідна альтернатива свердлінню: хоча діроколи самі по собі дорожчі за свердла, проте помітно дешевші, ніж дрилі. При цьому гарантована кількість пробитих отворів для пуансона може становити в середньому 50 000! Після чого пуансон можна зняти з інструмента та замінити. Щодо свердл, вони потребують постійної і регулярної заміни внаслідок швидкого зносу;
  • діроколи працюють майже безшумно, не утворюють стружки, іскор, пилу, не призводять до нагрівання поверхні листа, є більш безпечними як для оброблюваного матеріалу, так і для самого робітника;
  • ручні діроколи не потребують жодного підключення до живлення, тому можливості їх застосування значно ширші;
  • час, який потрібний пробійнику для того, щоб утворити отвір, зазвичай складає декілька секунд, що в рази швидше, аніж свердління;
  • якість отвору, пробитого діроколом, помітно краща, ніж просвердленого . При пробитті краї залишаються рівними, гладкими, без жодних задирок, рваних, нерівних чи деформованих частин. Зазвичай не потрібна подальша зачистка та шліфування краю отвору.

Тож, якщо у Вас виникла потреба в перфорації листових матеріалів, обов’язково зверніть увагу на діропробивний інструмент. Радимо Вам обирати якісні та професійні моделі відомих виробників, таких як TAMA, Rivetec, Titgemeyer, Goebel. Такі інструменти є професійними, виготовлені з  найкращих матеріалів та за сучасними технологіями, з розрахунком на довгий термін служби. Купуючи дорожчий, але дійсно якісний інструмент, Ви інвестуєте в майбутнє.
При виборі дірокола враховуйте всі умови, з якими доведеться мати справу: матеріал та товщину листів, необхідну глибину пробиття, об'єми робіт, робочі умови (відкритий або закритий простір, можливість доступу до поверхні листа, вплив шкідливих речовин), бажаний тип приводу та ін. Однак для будь-яких потреб завжди знайдеться необхідна модель пробійника. Ми із задоволенням допоможемо Вам з вибором потрібного інструмента та надамо консультації про його експлуатацію. Звертайтесь до наших менеджерів.


 04/12/2018
 (530 переглядів)