вул. Віскозна, 3, м.Київ
02094, Україна
shop@mv-tools.com.ua

Зигмашини: різновиди, конструкція, сфери застосування

Зигування – доволі поширений метод обробки виробів з листового металу. Основним завданням цієї технологічної операції є нанесення на поверхню листового металу заглиблень, що зазвичай мають напівкруглий профіль. Такі заглиблення називають «зигами», а їхнє призначення, в першу чергу, це створення ребер жорсткості, що підвищують міцність листа металу. І хоча зигування не є складним технологічним процесом, все ж для її виконання необхідне спеціальне устаткування – зигувальні машини. 

Зигувальна машина – це верстат, головним завданням якого є виконання такої операції, як зигування. Ці машини часто так і називають – «зиговки», а також нерідко можна зустріти назви «зигмашина», «зикмашина», «машина для зигу», «відбортовочний верстат» та інші подібні до них.

Проте сучасні зигмашини, окрім виконання самого зигування,  здатні виконувати цілий ряд супутніх операцій з обробки листового металу, таких як: гнуття, відбортовка, закатування фальців, рифлення, кругова і пряма різка листового металу, прокатка сполучних загинів, скріплення елементів вентиляції круглих повітропроводів, розвальцьовування і гофрування водостічних труб, обтиск замків і багато іншого. Така варіативність доступних функцій значно підвищує ефективність та універсальність зигувального верстата. Це можливо завдяки змінним роликам, а також конструкції самої зигмашини. Розгляньмо її більш детально:



Будова ручної зигувальної машини


Незалежно від тих чи інших технічних особливостей кожної зигмашини, всі вони загалом мають схожу будову і принцип дії. Основними їхніми елементами є два повздовжні вали, розташовані один над одним. На кінцях валів встановлюються ролики, що мають різну форму в залежності від того, який результат потрібно отримати. Заготівку вставляють між роликами на валах, і верхній вал за допомогою регулювального гвинту опускається вниз, доки заготівка не буде затиснута поміж двома валами. Тоді нижній вал запускають (вручну або за допомогою двигуна), а завдяки зубчатій передачі обертальний рух обернено пропорційно передається і на верхній вал. Таким чином, заготівка прокочується між валами, і під час її просування ролики формують на металевому листі відповідний вигин (зиг). 


Зигувальна машина в дії

Тип приводу зигувального обладнання.

Оскільки для виконання різних видів зигувальних операцій достатньо лише змінити ролики, тому немає потреби купувати окрему машину під ту чи іншу операцію. Таким чином, єдиною суттєвою відмінністю зигмашин є тип приводу. На сьогодні поширені два типи: ручний та електричний.

- Ручний привід. Більш простий у технічному плані та у використанні, до того ж більш економічний. Вали приводять у рух за допомогою сили рук працівника шляхом обертання ручки позаду машини. З іншого боку , такий ручний привід потребує доволі багато сил та витривалості від оператора, адже процес деформування металевого листа може бути непростим. Окрім того, оператор також має бути доволі вправним у роботі з верстатом, щоб одночасно прокручувати вали і направляти заготовку, підтримуючи її в потрібному положенні. Безумовно, це не викликає труднощів у досвідчених майстрів, проте спершу може бути дещо складно.

Зате такі машини надзвичайно невибагливі в обслуговуванні та експлуатації, не потребують жодного підключення, працюють безшумно, не гріються, більш безпечні для працівника, який повністю контролює обертання валів. До того ж, такі машини значно менші в габаритах і мають меншу вагу. Все це дозволяє використовувати ручні зиговки на невеликих підприємствах і в цехах з порівняно невеликим обсягом робіт, а також в місцях з обмеженим доступом до електромережі.

- Електричний привід. Машини, оснащені електродвигуном, безперечно є більш потужними та продуктивними. Перш за все, вони здатні працювати з металом більшої товщини, що розширює спектр їхнього застосування. Також електрозиговки заощаджують чимало сил та часу робітника, бо найважча частина операції автоматизована. Від оператора вимагається лише подача заготівки, її фіксація поміж валами за допомогою регулювального гвинта (це робиться вручну) та своєчасне ввімкнення/вимкнення зигмашини. Керування двигуном здійснюється за допомогою ножної педалі – це звільняє руки оператора і спрощує його роботу. Електричні зигувальні машини прекрасно підійдуть для безперервної роботи на великому серійному виробництві, а також для обробки листів металу товщиною до 5 мм.

Сфери застосування зигувального обладнання.

Незважаючи на те, що операція зиговки здається вузькоспеціалізованим технологічним процесом з обробки листового металу, вона знайшла своє застосування в багатьох виробничих та промислових сферах. Дуже часто зиговку використовують у будівельних роботах для виготовлення покрівельних конструкцій, водостоків, повітроводів, вентиляційних систем, здебільшого для формування кромок або з’єднання елементів між собою. Також широко використовують зигмашини на підприємствах, виробництво яких передбачає роботу з тонколистовими металевими заготівками. Так, за допомогою зиговки можна гофрувати кінець обичайки, ущільнити фальці, здійснити накатку бортика, з’єднати циліндричні деталі та ін. 
Важливо відмітити, що така операція, як утворення сполучних замків, має ряд помітних переваг. На відміну від зварювання, з’єднання за допомогою обтискного замка не вимагає нагріву поверхні, не утворює іскор, є більш безпечним та швидким способом утворення надійного та міцного з’єднувального шва.
Завдяки таким можливостям зигувальне обладнання застосовують у машинобудуванні, заготівельних цехах, будівельних майстернях, у виробництві систем вентиляції та кондиціонування, а також при виготовленні багатьох виробів з листового металу.

При виборі зигмашини ми радимо враховувати, перш за все, те, наскільки зручною в користуванні вона буде саме для Вас, а також, безумовно, чи будуть достатніми її технічні можливості для досягнення бажаного результату. Оскільки цей верстат буде Вашим помічником в роботі на довгі роки, необхідно, аби працювати за ним було комфортно. Для великих обсягів робіт електричний привід є рекомендованою опцією, адже він значно спростить і пришвидшить робочий процес. І звичайно ж, верстат має бути якісним та надійним, і в цьому плані Україні є що презентувати – зигувальне обладнання вітчизняного виробництва є чудовим аналогом закордонних машин, не поступаючись йому в параметрах, і маючи приємнішу ціну. Наявні моделі як з ручним, так і з електричним приводом.

При виникненні будь-яких питань стосовно зигувального обладнання, а також для здійснення замовлення Ви завжди можете звернутись до наших менеджерів.

 30/11/2018
 (450 переглядів)